ADATA Ultimate SU650 2.5" 960GB SATA III 3D NAND Internal Solid State Drive (SSD) ASU650SS-960GT-R
- $418.99
- Special Shipping from United States
Sold and Shipped by Hot Deals 4 Less
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Seller
right190 Reviews (79% Positive)
Reviews(123)
Pick up this adata 960gb drive (894gb formatted) and put it in a usb 3.0 drive enclosure attached to my Xbox One X. Here are comparison loading times of internal hd to this ssd on usb.
Internal HD
Red Dead Redemption II 00:45.58
Forza Motorsport 7 01:05.68
Battlefield V 01:20.89
Usb SSD
Red Dead Redemption II 00:35.53
Forza Motorsport 7 00:42.27
Battlefield V 00:49.33
None
None
Cheap
Not Working
Not recommended. Bought in 11/2018, just installed Monday this week. First it boots to windows 10, now sometime it boots, sometime it doesn't. Already contact Adata for RMA. Let see how is their return process.
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by Hot Deals 4 Less Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- 2.5"
- 960GB
- SATA III
Specifications
| Brand | ADATA |
|---|---|
| Series | Ultimate SU650 |
| Model | ASU650SS-960GT-R |
| Device Type | Internal Solid State Drive (SSD) |
| Used For | Consumer |
| Form Factor | 2.5" |
|---|---|
| Capacity | 960GB |
| Memory Components | 3D NAND |
| Interface | SATA III |
| Max Sequential Read | ATTO: Up to 520 MB/s CDM-QD32: Up to 520 MB/s AS SSD: Up to 500 MB/s |
|---|---|
| Max Sequential Write | ATTO: Up to 450 MB/s CDM-QD32: Up to 450 MB/s AS SSD: Up to 440 MB/s |
| 4KB Random Read | Up to 40,000 IOPS |
| 4KB Random Write | Up to 75,000 IOPS |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Features | TBW: 560TB 3D NAND Flash for higher durability and capacity SLC caching: enhances transmission speed Wide capacity range: 60GB to 960GB Advanced error correction Tougher, quieter, and more reliable than HDDs Supports ADATA proprietary software - SSD Toolbox and Migration Utility |
|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ +70°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C ~ +85°C |
| Max Shock Resistance | 1500G / 0.5 ms |
| Height | 7.00mm |
|---|---|
| Width | 69.85mm |
| Depth | 100.45mm |
| Weight | 47.50g |
| First Listed on Newegg | July 07, 2020 |
|---|