Acer 25" 60Hz IPS LCD Monitor IPS 4 ms DVI, HDMI, DisplayPort H257HU SMIDPX
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(13)
Slim bezels
Metal stand
Good uniformity
Minimal IPS glow/bleed
Good black levels for an IPS display
Only adjustable for tilt
Wish it was glossy instead of matte (personal preference)
One of the lowest priced 2560x1440 monitors but simultaneously one of the nicest looking ones as well. 25" is almost the perfect size at this resolution being slightly sharper than a 27" and no need for scaling like on 4k panels.
I actually RMA'd the Acer S277HK 4K IPS monitor before this one due to bad light bleed, but this one (its little brother) doesn't appear to have the same issue. Highly recommend.
The monitor is beautiful. It is very stylish and looks great on a desk. It is a nice large screen.
It has a very nice clean image while the settings are as you want them.
Video cable connects at 90 degree angle to the unit making it more likely to be damaged.
I found the instructions for the setting buttons and their use to be unclear. A bigger issue is that it seems to sometimes just lose the settings and go back to Eco mode for no apparent reason.
There is no way to adjust the stand height but in fairness I knew that.
The concept of Blue Light to reduce eye strain sounds good in the literature however the reality is that it so dulls the picture that you won’t want to use it.
I would not recommend this monitor to a friend. I would not purchase another one.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.ca's 15-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.acer.com/us-en/
Support Phone: 1-800-816-2237
Features & Details
- 25"
- IPS
- 60Hz
- ACM 100,000,000:1 (1000:1)
- 16.7 Million
- Tilt: -5°~ 15°
Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | H257HU SMIDPX |
| Cabinet Color | Silver / Black |
| Screen Size | 25" |
|---|---|
| LED Backlight | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Resolution | 2560 x 1440 (2K) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.216mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | ACM 100,000,000:1 (1000:1) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 4 ms |
| Panel | IPS |
| Connectors | DVI, HDMI, DisplayPort |
|---|---|
| DVI | 1 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Power Consumption | (Energystar Off) (typ.): 0.4W (Energystar Sleep) (typ.): 0.45W (Energystar On) (typ.): 28W |
|---|
| Stand Adjustments | Tilt: -5°~ 15° |
|---|---|
| Built-in Speakers | Yes |
| Dimensions | 16.70" x 22.40" x 8.54" w/ stand 13.30" x 22.40" x 1.40" w/o stand |
|---|---|
| Weight | 8.14 lbs. w/ stand 7.30 lbs. w/o stand |
| First Listed on Newegg | April 15, 2015 |
|---|