Acer 15.6" Intel Celeron B830 4GB Memory Windows 8 E1-531-2453
{{hh}}
:
{{mm}}
:
{{ss}}
Sold by Newegg
close
How do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.ca's 15-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.acer.com/us-en/
Support Phone: 1-800-816-2237
Features & Details
- Intel Celeron B830
- 4GB Memory / 500GB HDD
- Intel HD Graphics
- Windows 8
Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | E1-531-2453 |
| Part Number | NX.M12AA.024 |
| Operating System | Windows 8 |
|---|
| CPU Type | Intel Celeron |
|---|---|
| Processor Name | Intel Celeron B830 |
| Core Name | Sandy Bridge |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Wide Screen Support | Yes |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 500GB |
|---|
| Memory | 4GB |
|---|
| Optical Drive Type | DVD Super Multi |
|---|
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
|---|
| Card Reader | 5-in-1 |
|---|
| Battery | 6-cell Lithium Ion |
|---|
| First Listed on Newegg | October 25, 2012 |
|---|
Overview
Overview