Acer Aspire 17.3" AMD E-350 4GB Memory DDR3 1066 Windows 7 Home Premium 64-Bit AS7250-0474
{{hh}}
:
{{mm}}
:
{{ss}}
Sold by Newegg
close
How do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.ca's 15-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.acer.com/us-en/
Support Phone: 1-800-816-2237
Features & Details
- AMD E-350
- 4GB Memory / 500GB HDD
- AMD Radeon HD 6310
- 1600 x 900
- Windows 7 Home Premium 64-Bit
Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire |
| Model | AS7250-0474 |
| Part Number | LX.RL602.083 |
| Operating System | Windows 7 Home Premium 64-Bit |
|---|
| CPU Type | AMD Dual-Core Processor |
|---|---|
| Processor Name | AMD E-350 |
| CPU L2 Cache | 1MB |
| Screen Size | 17.3" |
|---|---|
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | Wide SXGA |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Display Features | LED backlight & Acer CineCrystal Technology |
| GPU/VPU | AMD Radeon HD 6310 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 500GB |
|---|
| Memory | 4GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR3 1066 |
| Memory Slot (Total) | 2 |
| Max Memory Supported | 8 GB |
| Optical Drive Type | DVD Super Multi |
|---|
| LAN | 10/100Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| USB | 3 |
|---|---|
| Video Port | 1 x VGA |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Webcam | Yes |
|---|---|
| Card Reader | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| AC Adapter/Charger | 65-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 6-cell Lithium Ion |
| Battery Life | Up to 4 hours |
| Dimensions (W x D x H) | 16.34" x 10.83" x 1.35" |
|---|---|
| Weight | 7.28 lbs. |
| First Listed on Newegg | March 09, 2012 |
|---|
Overview
Overview