Acer Aspire 7 A717-72G-559X 17.3" FHD, Intel Core i5 8300H (2.30 GHz), NVIDIA GeForce GTX 1050, 8 GB DDR4 Memory, 1 TB HDD, Windows 10 Home
{{hh}}
:
{{mm}}
:
{{ss}}
Sold by Newegg
close
How do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.ca's 15-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.acer.com/us-en/
Support Phone: 1-800-816-2237
Features & Details
- GeForce GTX 1050
- Intel Core i5-8300H
- 8GB Memory / 1TB HDD
- 17.3" 1920 x 1080 Non-Touch Screen
- 16.67" x 11.41" x 1.11"
- Consumer
Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire 7 |
| Model | A717-72G-559X |
| Part Number | NH.GXDAA.002 |
| Color | Black |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
| CPU | Intel Core i5-8300H 2.30 GHz |
| Screen | 17.3" FHD |
| Memory | 8 GB DDR4 |
| Storage | 1 TB |
| Graphics Card | GeForce GTX 1050 |
| Video Memory | 4 GB GDDR5 |
| Dimensions (W x D x H) | 16.67" x 11.41" x 1.11" |
| Weight | 6.60 lbs. |
| CPU Type | Intel Core i5 8th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-8300H |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Core Name | Coffee Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Chipset | Intel HM370 |
|---|
| Screen Size | 17.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| Display Features | ComfyView IPS technology |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| GPU/VPU | GeForce GTX 1050 |
|---|---|
| Video Memory | 4GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| HDD | 1TB |
|---|
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory Spec | 8 GB x 1 |
| Memory Slot (Total) | 2 |
| Memory Slot (Available) | 1 |
| Max Memory Supported | 32 GB |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Style | Thin and Light |
|---|---|
| Type | Gaming |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 135-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4-cell 3320 mAh Li-ion |
| Dimensions (W x D x H) | 16.67" x 11.41" x 1.11" |
|---|---|
| Weight | 6.60 lbs. |
| First Listed on Newegg | May 02, 2018 |
|---|
Overview
Overview