ViewSonic TD2760 27 Inch 1080p 10-Point Multi Touch Screen Monitor with Advanced Ergonomics RS232 HDMI and DisplayPort
- $700.98
- Free Shipping from Canada
Sold and Shipped by OneDealOutlet Canada
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Seller
right3,146 Reviews (83% Positive)
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by OneDealOutlet Canada Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- TOUCH DISPLAY: 27-Inch Full HD (1920x1080p) 60Hz 10-point projected capacitive (PCAP) display ideal for use in office, home, retail, and school environments
- AMAZING AT ANY ANGLE: An IPS panel ensures stunning views no matter your vantage point
- PRODUCTIVITY & COMFORT: Ergonomic Dual-Hinge design maximizes comfort and productivity
- MAXIMIZED COLOR & CONTRAST: 50M:1 MEGA Dynamic Contrast Ratio delivers sharp, crisp images
- COMPATIBILITY: Supports Windows 7/8/10 and the latest Linux Kernel 4.X/3.X, the latest Chrome version, and Android 6.0 & 7.0
- MULTI-TOUCH FOR MacOS: MacOS users can access a full range of touch and gesture controls on external ViewSonic TD touch displays connected to their Apple devices using the vTouch driver
- INCLUDED IN THE BOX: TD2760 Touch Monitor, Power Cable, VGA Cable, HDMI Cable, USB Cable, and Audio Cable
Specifications
| Brand | ViewSonic |
|---|---|
| Model | TD2760 |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 27" |
|---|
| Touchscreen Interface | IPS |
|---|
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 5000000:1 |
| Response Time | 6ms |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
|---|---|
| Connectors | D-Sub, HDMI, DisplayPort |
| D-Sub | 1 |
| DVI | No |
| Built-in Speakers | Yes |
|---|
| Panel | MVA |
|---|---|
| Display Type | FHD |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Horizontal Refresh Rate | 15 ~ 90 KHz |
| Vertical Refresh Rate | 50 ~ 76 Hz |
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 32W (Typ.) 36W (Max.) 0.3W (Stand-by) |
| User Controls | PHYSICAL CONTROLS 1, 2, Up, Down, Power |
|---|---|
| Regulatory Approvals | MX-CoC, Mexico Energy, CE, CE EMC, CB |
| Monitor Type | Touchscreen Monitor |
|---|
| Refresh Rate | 60Hz |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDMI | 1 |
|---|---|
| DisplayPort | No |
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
|---|
| Dimensions | 17.50" x 26.00" x 9.40" w/ stand 16.20" x 26.00" x 2.30" w/o stand |
|---|---|
| Weight | 17.40 lbs. w/ stand 12.20 lbs. w/o stand |
| Temperature Range | 32-104º F (0 - 40º C) |
|---|---|
| Humidity Range | 20~80% (non-condensation) |
| Package Contents | TD2760 Touch Display, Power Cable, VGA Cable, HDMI Cable, USB Cable, Audio Cable (3.5mm audio male to male, 1.8m), Quick Start Guide |
|---|
| First Listed on Newegg | September 30, 2022 |
|---|