Elo E382790 2201L 22" Wide-aspect LCD Touchscreen Monitor, OSD, Built-in Speakers, SAW ZB (IntelliTouch Surface Acoustic Wave) Single Touch - Black (Worldwide)
{{hh}}
:
{{mm}}
:
{{ss}}
Sold by Newegg
close
How do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.ca's Standard Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.elotouch.com/
Support Phone: 1-800-557-1458
Support Email: customerservice@elotouch.com
Features & Details
- 22'' diagonal, Active matrix TFT LCD (LED), up to 1920 x 1080 @ 60Hz, 225nit
- The 2201L wide-aspect 21.5” LCD touchscreen monitor offers a flexible, space-saving design
- High definition LED display offers ultimate FHD interactivity, clarity & resolution
- USB touch controller, DVI, VGA & built-in speakers for a rich audio experience
- Widescreen format displays accommodate extra content on screen & are popular in public venue environments due to a high-definition cinematic-like experience
- Built to meet the durability & aesthetic requirements for a variety of high traffic retail & hospitality interactive solutions
- Offers multiple mounting options to ensure installation flexibility including: wall-, arm- & pole-mount via standard VESA mount patterns as well as tabletop accommodations w/ the use of the desktop stand (All sold separately)
- All Elo products go through rigorous reliability testing (over 20 tests) to deliver 50,000 MTBF
Specifications
| Brand | Elo Touch Solutions |
|---|---|
| Model | 2201L |
| Cabinet Color | Black |
| Touchscreen Type | IntelliTouch |
|---|---|
| Panel | Active Matrix, TFT LCD |
| Screen Size | 22" |
| Display Type | FHD |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | Horizontal: +/- 89-degree or 178-degree total Vertical: +/- 89-degree or 178-degree total |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | LCD Panel: 250 nits IntelliTouch DT: 225 nits IntelliTouch ZB: 225 nits PCAP: 225 nits |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5ms |
| Touchscreen Interface | USB |
|---|---|
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
| Connectors | D-Sub, DVI |
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| Power Consumption | 29 W |
|---|
| Built-in Speakers | Yes |
|---|---|
| MTBF | 50,000 hours demonstrated |
| Features | High definition LED display offers ultimate HD interactivity, clarity and resolution 16:9 aspect ratio panel 250 nits panel USB touch controller, DVI, VGA and built-in speakers for a rich audio experience LED backlighting allows for state-of-the-art slim design, while reducing power consumption Ruggedized for use in high-traffic environments |
| Dimensions | 21.70" x 15.40" x 7.60" (with Stand) |
|---|---|
| Weight | 16.50 lbs. |
| Humidity Range | Operating: 20% to 80% Storage: 10% to 95% |
| Temperature Range | 0 to 40 degrees Celsius / 32 to 104 degrees Fahrenheit (Operating) -20 to 60 degrees Celsius / -4 to 140 degrees Fahrenheit (Storage) |
| First Listed on Newegg | October 08, 2012 |
|---|
Overview
Overview