    TRENDnet TI-S12048 DIN Rail 48V 120W Power Supply for TI-PG541
    • IP30 rated industrial power supply with integrated DIN-rail mount
    • Provides up to 120 Watts of power (48 V, 2.5 A)
    • Built-in active PFC (PF > 0.93)
    • Short circuit/overload/over voltage/over temperature protection
    • High efficiency (91%) design
    • UL 508 approved
    • 100 % full load burn-in test
    • Extreme -25 to 70 °C (-13 to 158 °F) operating temperature range
    • NDAA / TAA compliant
    Overview
    Specs
    Reviews
    TRENDnets high efficiency 120 W Single Output Industrial DIN-Rail Power Supply, model TI-S12048 (Mean Well SDR-120-48), supplies up to 120 Watts (48 V, 2.5 A) of power to industrial PoE equipment such as switches, network cameras, and WiFi access points. This power supply comes with active PFC, an integrated DIN-rail mount, and overload current protection.