Search Results: "rx 7800 xt"
"
rx 7800 xt
"
Did You Find It?
Save this search
In Stock
ON
OFF
Sold by Newegg
ON
OFF
New
Department
Any Category
GPUs / Video Graphics Cards
Brands
ASUS
Sapphire Tech
PowerColor
ASRock
GIGABYTE
XFX
Price
to
GPU
Radeon RX 7000 Series
Radeon RX 7800 XT
Chipset Manufacturer
AMD
Memory Size
16GB
Cooler
Double Fans
Triple Fans
Max GPU Length
Over 290mm
345 mm
335 mm
333 mm
332 mm
320 mm
304 mm
302 mm
290 to 246mm
280 mm
267 mm
Form Factor
ATX
Interface
PCI-E 4.0
PCI Express 4.0
PCI Express 4.0 x16
Memory Interface
256-Bit
DisplayPort
DisplayPort 2.1
2 x DisplayPort 2.1
3 x DisplayPort 2.1
DisplayPort
2 x DisplayPort
HDMI
HDMI 2.1
1 x HDMI 2.1
2 x HDMI 2.1
HDMI 1.0
2 x HDMI
Slot Width
2 Slot
2.5 Slots
2.7 Slots
2.8 Slots
3 Slot
3 Slots
Recommended PSU Wattage
501W - 750W
700W
751W - 1000W
750W
800W
Core Clock
1001 MHz - 1500 MHz
1295 MHz
Memory Type
GDDR6
DirectX
DirectX 12 Ultimate
DirectX 12
Max Resolution
7680 x 4320
Multi-Monitor Support
4
Boost Clock
2001 MHz - 2500 MHz
2475 MHz
Above 2500 MHz
2520 MHz
2565 MHz