Learn more about the SAMSUNG LS55CG970NNXGO
Model| Brand | SAMSUNG |
|---|
| Series | Odyssey Ark |
|---|
| Model | LS55CG970NNXGO |
| Part Number | LS55CG970NNXGO |
| Cabinet Color | Black |
| Bezel Design | 3 Sided Thin Frame |
System Spec| OS Support | Tizen |
Display| Screen Size | 55" |
| Widescreen | Yes |
| LED Backlight | Mini LED |
| Panel | VA |
| Display Type | UHD |
| Adaptive Sync Technology | FreeSync Premium Pro (AMD Adaptive Sync) |
| Resolution | 3840 x 2160 (4K) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 600 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Display Colors | 1 Billion |
| Refresh Rate | 165Hz |
| HDR Standard | HDR10+ |
| Curved Surface Screen | Curved |
| Curvature Radius | 1000R |
Connectivity| HDMI | 3 |
| DisplayPort | 1 x DisplayPort 1.4 |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 1.4 / 1 x HDMI 2.0 / 2 x HDMI 2.1 |
| USB Ports | 2 x USB Upstream, 2 x USB Downstream |
| Headphone | 3.5mm headphone jack |