    Rosewill CMG5 1000W, ATX 3.0 & 3.1 Compatible, 80+ Gold 1000W Full Modular Power Supply, PCIe 5.0 600W 12V-2x6 Connector, 100% Japanese Electrolytic Capacitors, 120mm FDB Fans - CMG1000G5
    (289)(19) Write a Review
    • CMG ATX 3.1 (850W)
    • CMG ATX 3.1 (1000W)
    • CMG ATX 3.1 (1200W)
    • Intel ATX 3.0 & 3.1 Ready
    • Fully Modular 80 PLUS® Gold Certified
    • Native 600W PCIe 5.0 / Gen 5 12+4 Pin 12V-2x6 Cable
    • Up to 235% Power Excursion & 300% GPU Power Excursion
    This item is covered under the Manufacturer Only Return Policy.
    Overview
    Specs
    Reviews (289)
    ATX3.0
    ATX3.0
    CMG1000G5 1000 Watt Power Supply
    Full ATX 3.0 Compatibility
    ATX 12V V3.0 ready, comes with 600W 16-pin 12VHPWR cable.
    Fully Modular Design
    80 Plus Gold Certified
    • 140mm Compact Size
    • ECO Mode
    • 100% Japanese Capacitors
    Quiet 120mm FDB Fan
    Fluid Dynamic Bearing fan produces low noise while expanding the lifespan of your power supply.
    ECO Mode
    100% Japanese Capacitors