    ASUS 34 inch UltraWide QHD 2K 1440P 100Hz one-cable docking to your laptop with RJ45 and USB-C connection Built-in Speakers Curved Computer Monitor with Height Adjustable, Swivel & Tilt Stand VA34VCPSR
    • 34" WQHD (3440x1440) 1500R Curvature with 178° wide viewing angle panel
    • USB-C port allows simple laptop docking for data transmission and video signal to the display, as well as up to 96W charging the laptop via just one cable
    • Ergonomic design with tilt, swivel and height adjustments for a comfortable viewing experience
    • Green Sustainability: paper packaging and energy-efficient environmental standards
    • What's in the box: HDMI cable, USB-C cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card
    • ASUS Rapid Replacement (ARR) 3 years warranty service with free cross shipping
    Overview
    Specs
    Reviews
    ASUS VA34VCPSR Curved USB-C Docking Monitor
    ASUS Docking Monitor
    Enhance Your Productivity
    ASUS VA34VCPSR is a 34 inch 21:9 (3440 x 1440) curved docking monitor delivers incredibly sharp imagery and ultra-wide makes multi-tasking easy. Stable Internet connection and one-cable docking to your laptop with RJ45 and USB-C connection. Up to 100Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience. Its highly ergonomic design along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
    Ultra-wide immersive curvature
    The USB-C That Does It All
    An included USB-C® port enables superfast data transfers, DisplayPort connectivity and 96W power delivery to charge devices via just one USB-C cable. The monitor also serves as a USB hub: any device connected to the USB Type-A ports gains access to other peripherals hooked up to the other USB ports.
    Expansive Connectivity
    Built-in stereo speakers for multimedia
    Ergonomic Design
    Height Adjustment (0 ~ 130mm)