Your Browsing History








| Brand | MSI |
|---|---|
| Series | GP Series |
| Model | GP65 10SDK-805CA Leopard |
| Part Number | 9S7-16U711-805 |
| Color | Aluminum Black |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| CPU | Intel Core i7-10750H 2.60 GHz |
| Screen | 15.6" 144 Hz IPS |
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB NVMe SSD |
| Graphics Card | GeForce GTX 1660 Ti |
| Video Memory | 6 GB GDDR6 |
| Dimensions (W x D x H) | 14.08" x 10.57" x 1.08" |
| Weight | 5.14 lbs. |
| CPU Type | Intel Core i7 10th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-10750H |
| Number of Cores | 6-core Processor |
| Core Name | Comet Lake |
| Turbo Frequency | Up to 5.00 GHz |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset | Intel HM470 |
|---|
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| Bezel Design | Thin |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Features | IPS-Level 144 Hz 45% NTSC Thin Bezel, close to 100% sRGB |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|
| GPU/VPU | GeForce GTX 1660 Ti |
|---|---|
| Video Memory | 6GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| SSD | 512GB NVMe |
|---|---|
| Storage Spec | Storage Capability : 1 x M.2 2280 SSD Combo (NVMe PCIe Gen3 / SATA) 1 x 2.5" HDD |
| Memory | 16GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot (Total) | 2 |
| Memory Slot (Available) | 0 |
| Max Memory Supported | 64 GB |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | RTL8111HS-CG |
|---|---|
| WLAN | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2 ax) |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| USB | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
|---|---|
| Video Port | 1 x Mini DisplayPort 1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI (4K @ 30Hz) |
| Audio Ports | 1 x Mic-in, 1 x Headphone-out (SPDIF) |
| Audio | Nahimic |
|---|---|
| Speaker | Giant Speakers 3W x 2 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
|---|
| Touchpad | Multi Touch |
|---|---|
| Keyboard | Steel Series Per-Key RGB with Anti-Ghost key + silver lining |
| Backlit Keyboard | Backlit |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | SD (XC/HC) |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Gaming |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 180-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 6 cell (51Wh) Li-Ion |
| Dimensions (W x D x H) | 14.08" x 10.57" x 1.08" |
|---|---|
| Weight | 5.14 lbs. |
| First Listed on Newegg | March 31, 2021 |
|---|