Your Browsing History










| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Nitro XR3 |
| Model | XR343CK PBMIIPPHUZX |
| Part Number | UM.CX3AA.P01 |
| Screen Size | 34" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| Panel | IPS |
| Display Type | UWQHD |
| Resolution | 3440 x 1440 (2K) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness | 550 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Display Colors | 1.07 Billion |
| Refresh Rate | 100Hz |
| HDR Standard | HDR10 |
| Curved Surface Screen | Flat Panel |
| Power Consumption | 500 mW (Power Standby) 400 mW (Power Off) 56 W (Power On) |
|---|
| Stand Adjustments | Height adj (5.12") |
|---|---|
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
| Dimensions | 14.48" x 32.13" x 4.91" w/o stand 22.30" x 32.10" x 12.20" w/ stand |
|---|---|
| Weight | 14.80 lbs. w/o stand 21.40 lbs. w/ stand |
| Package Contents | 1 x Nitro XR343CK P Widescreen Gaming LCD Monitor 1 x Displayport Cable 1 x HDMI Cable 1 x Power Cord (US) 1 x USB Type-C Cable |
|---|
| First Listed on Newegg | June 21, 2022 |
|---|