Your Browsing History





Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Predator |
| Model | XB271HU bmiprz |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 27" |
|---|---|
| LED Backlight | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Resolution | 2560 x 1440 (2K) |
| Refresh Rate | 144 Hz Native (Overclocked to 165 Hz) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | ACM 100,000,000:1 (1000:1) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel | IPS |
| Adaptive Sync Technology | NVIDIA G-Sync |
| Input Video Compatibility | Digital |
|---|---|
| Connectors | HDMI, DisplayPort |
| HDMI | 1 |
| Thunderbolt 2 | No |
| DisplayPort | 1 |
| USB 3.0 | 4 |
| Stand Adjustments | Tilt: -5° - 35° Swivel: +/- 60° Height Adjustment: 150mm Pivot: Y |
|---|---|
| Built-in Speakers | 2 x 2W |
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
| Dimensions | 15.80" - 21.70" x 24.20" x 10.60" w/ stand |
|---|---|
| Weight | 17.60 lbs. |
| First Listed on Newegg | April 07, 2017 |
|---|