| Screen Size | 34" |
|---|
| Widescreen | Yes |
|---|
| Glare Screen | Non-glare |
|---|
| LED Backlight | Yes |
|---|
| Panel | IPS |
|---|
| Display Type | UWQHD |
|---|
| Adaptive Sync Technology | NVIDIA G-SYNC Compatible |
|---|
| Maximum Resolution | Normal mode: 3440 x 1440@100Hz (HDMI) / 3440 x 1440@144Hz (DP) Overclocking mode: 3440 x 1440@180Hz (DP) / 3440 x 1440@180Hz (Type-C) |
|---|
| Resolution | 3440 x 1440 (2K) |
|---|
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
|---|
| Aspect Ratio | 21:9 |
|---|
| Brightness | Native: 400nits, HDR400 Mode: Peak 550nits |
|---|
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
|---|
| Response Time | 1ms (G to G) 0.5ms (G to G, min) |
|---|
| Display Colors | 1.07 Billion (8bit+Hi-FRC) |
|---|
| Monitor Pixel Density | 0.233mm |
|---|
| Refresh Rate | 144 Hz / 180 Hz (OC) |
|---|
| VESA Certified DisplayHDR | DisplayHDR 400 |
|---|
| Curved Surface Screen | Curved |
|---|
| Curvature Radius | 1900R |
|---|
| Horizontal Refresh Rate | HDMI(2.0): 31 KHz - 151 KHz DP(1.4),Type C: 271 KHz - 271 KHz |
|---|
| Vertical Refresh Rate | HDMI(2.0): 48 Hz - 100 Hz DP(1.4),Type C: 48 Hz - 180 Hz |
|---|