Your Browsing History

Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | G245H Bbid (ET.FG5HP.B01) |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 24" |
|---|---|
| LED Backlight | No |
| Widescreen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | 176° (H) / 176° (V) |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 80000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
|---|---|
| Connectors | D-Sub, DVI, HDMI |
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| HDMI | 1 |
| Complies with | ENERGY STAR |
|---|---|
| Power Consumption | Operating Power Consumption 30.50 W Standby Power Consumption 1.20 W |
| Stand Adjustments | Tilt |
|---|---|
| HDCP Support | Yes |
| Dimensions | 16.46" x 22.64" x 7.64" |
|---|---|
| Weight | 11.24 lbs. |
| Package Contents | G245HBBID Widescreen LCD Monitor Power Cables VGA Cable |
|---|
| First Listed on Newegg | December 06, 2011 |
|---|