Your Browsing History




| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Vero B7 |
| Model | B277U ABMIIPRZX |
| Part Number | UM.HB7AA.A01 |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 27" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| Resolution | 2560 x 1440 (2K) |
| 3D Ready | NA |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Monitor Pixel Density | 9.2 mil |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 350 Nit |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Panel | IPS |
| Display Type | WQHD |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Adaptive Sync Technology | Adaptive Sync (DisplayPort VRR) |
| Curved Surface Screen | Flat Panel |
| Video Ports | NA |
|---|---|
| USB Ports | NA |
| D-Sub | NA |
| DVI | NA |
| Video | NA |
| HDMI | NA |
| Thunderbolt 3 | NA |
| DisplayPort | 1 x DisplayPort 1.2 |
| USB 2.0 | NA |
| USB 3.0 | 1 x USB 3.0 Upstream + 4 x USB 3.0 Downstream |
| Stand Adjustments | Swivel: -45° ~ 45° |
|---|---|
| 3D Glasses Included | NA |
| Built-in Speakers | NA |
| Built-in Webcam | NA |
| HDCP Support | NA |
| VESA Compatibility - Mountable | 100 x 100mm |
| Dimensions | Height: 14.4" Width: 24.2" Depth: 2.6" Height with Stand: 20.51" Width with Stand: 24.17" Depth with Stand: 8.17" |
|---|---|
| Weight | Weight (Approximate): 11.31 lb Weight with Stand (Approximate): 17.88 lb |
| Package Contents | 1 x Vero B7 B277U A Widescreen LCD Monitor 1 x HDMI Cable 1 x Power Cord(US) 1 x USB 3.0 Cable |
|---|
| First Listed on Newegg | April 15, 2025 |
|---|