Your Browsing History




| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Predator Helios 300 |
| Model | PH317-52-74VY |
| Part Number | RNBNHQ3EAA001 |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7-8750H 2.20 GHz |
| Screen | 17.3" IPS |
| Memory | 12 GB DDR4 |
| Storage | 1 TB HDD + 128 GB SSD |
| Graphics Card | GeForce GTX 1050 Ti |
| Video Memory | 4 GB GDDR5 |
| Communication | Gigabit LAN and WLAN |
| Dimensions (W x D x H) | 17.02" x 11.41" x 1.14" |
| Weight | 6.61 lbs. |
| CPU Type | Intel Core i7 8th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-8750H |
| Number of Cores | 6-core Processor |
| Core Name | Coffee Lake |
| CPU L3 Cache | 9 MB |
| Screen Size | 17.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| Display Features | ComfyView IPS |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| GPU/VPU | GeForce GTX 1050 Ti |
|---|---|
| Video Memory | 4GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| SSD | 128GB |
|---|---|
| HDD | 1TB |
| Memory | 12GB |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|
| Style | Thin and Light |
|---|---|
| Type | Gaming |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 135-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4-cell Lithium Ion |
| Dimensions (W x D x H) | 17.02" x 11.41" x 1.14" |
|---|---|
| Weight | 6.61 lbs. |
| First Listed on Newegg | January 09, 2019 |
|---|