Your Browsing History












| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Nitro 5 |
| Model | AN515-55-58U0 |
| Part Number | NH.Q7JAA.006 |
| Color | Obsidian Black |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| CPU | Intel Core i5-10300H 2.50 GHz |
| Screen | 15.6" 120 Hz IPS |
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 1 TB HDD + 256 GB SSD |
| Graphics Card | GeForce GTX 1650 Ti |
| Video Memory | 4 GB GDDR6 |
| Dimensions (W x D x H) | 14.31" x 10.04" x 0.94" |
| Weight | 5.07 lbs. |
| CPU Type | Intel Core i5 10th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-10300H |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Core Name | Comet Lake |
| Turbo Frequency | Up to 4.50 GHz |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Chipset | Intel HM470 |
|---|
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|
| GPU/VPU | GeForce GTX 1650 Ti |
|---|---|
| Video Memory | 4GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| SSD | 256GB PCIe |
|---|---|
| HDD | 1TB |
| Memory | 16GB |
|---|
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
|---|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Gaming |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 135-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4-cell Lithium Ion |
| Dimensions (W x D x H) | 14.31" x 10.04" x 0.94" |
|---|---|
| Weight | 5.07 lbs. |
| First Listed on Newegg | July 21, 2020 |
|---|