Your Browsing History









| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Nitro 5 |
| Model | AN515-54-75UQ |
| Part Number | NH.Q5UAA.002 |
| Color | Black / Red |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| CPU | Intel Core i7-9750H 2.20 GHz |
| Screen | 15.6" IPS |
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Graphics Card | GeForce GTX 1650 |
| Video Memory | 4 GB GDDR5 |
| Dimensions (W x D x H) | 14.31" x 10.04" x 1.02" |
| Weight | 5.51 lbs. |
| CPU Type | Intel Core i7 9th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-9750H |
| Number of Cores | 6-core Processor |
| Core Name | Coffee Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset | Intel HM370 |
|---|
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|
| GPU/VPU | GeForce GTX 1650 |
|---|---|
| Video Memory | 4GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| SSD | 512GB |
|---|
| Memory | 16GB |
|---|---|
| Memory Slot (Total) | 2 |
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.1 Gen1 1 x USB 3.1 Gen1 Type-C |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Virtual Reality Ready | Yes |
|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Mainstream |
| Usage | Consumer |
| Battery | 4-cell lithium ion 3580 mAh |
|---|---|
| Battery Life | Up to 8 Hours |
| Dimensions (W x D x H) | 14.31" x 10.04" x 1.02" |
|---|---|
| Weight | 5.51 lbs. |
| First Listed on Newegg | August 14, 2019 |
|---|