Your Browsing History




| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Nitro 5 |
| Model | AN515-53-592T |
| Part Number | NH.Q4QAA.001 |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5-8300H 2.30 GHz |
| Screen | 15.6" 144 Hz IPS |
| Memory | 8 GB DDR4 |
| Storage | 1 TB HDD + 256 GB SSD |
| Graphics Card | GeForce GTX 1060 |
| Video Memory | 6 GB GDDR5 |
| Dimensions (W x D x H) | 15.35" x 10.47" x 1.05" |
| Weight | 5.95 lbs. |
| CPU Type | Intel Core i5 8th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-8300H |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Core Name | Coffee Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Features | 144 Hz IPS ComfyView |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|
| GPU/VPU | GeForce GTX 1060 |
|---|---|
| Video Memory | 6GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| SSD | 256GB |
|---|---|
| HDD | 1TB |
| Memory | 8GB |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| HDMI | 1 x HDMI |
|---|
| Virtual Reality Ready | Yes |
|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|
| Style | Thin and Light |
|---|---|
| Type | Gaming |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 180-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4-cell Lithium Ion |
| Dimensions (W x D x H) | 15.35" x 10.47" x 1.05" |
|---|---|
| Weight | 5.95 lbs. |
| First Listed on Newegg | March 21, 2019 |
|---|