Your Browsing History








Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | A231H bd |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 23" |
|---|---|
| LED Backlight | No |
| Widescreen | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | 160° (H) / 160° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.265mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | ACM 80000:1 (1000:1) |
| Response Time | 5 ms |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
|---|---|
| Connectors | D-Sub, DVI |
| D-Sub | 1 |
| DVI | 1 |
| HDMI | No |
| DisplayPort | No |
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 31.7W |
| Regulatory Approvals | FCC, CE, TUV, NOM, CCC, VCCI, WEEE, BSMI, C-Tick |
|---|---|
| Built-in TV Tuner | No |
| Built-in Speakers | No |
| HDCP Support | Yes |
| First Listed on Newegg | August 02, 2012 |
|---|