This Combo Includes 3 Items
The perfect AMD gaming experience
Get the competitive edge with the ultimate enthusiast processor for gamers, for creators, for everyone.
The world's most advanced PC processor
The all-new AMD Ryzen™ 9 7900X is packed with state-of-the-art technologies for an effortlessly modern PC.
The latest technologies from AMD
AMD Ryzen™ 9 7900X processor is built to help you beat the clock with time-saving connectivity like PCle® 5.0, 24 processing threads, and dedicated video accelerators.
The future of Ryzen processors
Power. Performance. Possibility. AMD Socket AM5 motherboards deliver new features for gamers, from the speed of DDR5 memory and AMD EXPO™ technology to the increased bandwidth with PCIe® 5.0.
Learn more about the SAMSUNG MZ-77E1T0B/AM
Model| Brand | SAMSUNG |
|---|
| Series | 870 EVO Series |
|---|
| Model | MZ-77E1T0B/AM |
|---|
| Device Type | Internal Solid State Drive (SSD) |
|---|
| Used For | Consumer |
|---|
Details| Form Factor | 2.5" |
|---|
| Capacity | 1TB |
|---|
| Memory Components | V-NAND |
|---|
| Interface | SATA III |
|---|
| Protocol | SATA |
|---|
| Cache | 1GB |
|---|
| Encryption | Class 0 (AES 256) TCG/Opal v2.0, MS eDrive (IEEE1667) |
|---|
Performance| Max Sequential Read | Up to 560 MBps |
|---|
| Max Sequential Write | Up to 530 MBps |
|---|
| Terabytes Written (TBW) | 600TB |
|---|
| MTBF | 1,500,000 hours |
|---|
Features| Features | THE SSD ALL-STAR - The latest 870 EVO has indisputable performance, reliability and compatibility built upon Samsung's pioneering technology.
EXCELLENCE IN PERFORMANCE - Enjoy professional-level SSD performance with 870 EVO, which maximizes the SATA interface limit to 560/530 MB/s sequential speeds, accelerates write speeds and maintains long-term high performance with a larger variable buffer.
INDUSTRY-DEFINING RELIABILITY - Meet the demands of every task - from everyday computing to 8K video processing, with up to 600 TBW.
MORE COMPATIBLE THAN EVER - 870 EVO has been compatibility tested for major host systems and applications, including chipsets, motherboards, NAS, and video recording devices.
UPGRADE WITH EASE - Simply plug 870 EVO into the standard 2.5-inch SATA form factor on your desktop PC or laptop and let the renewed migration software takes care of the rest.
SAMSUNG MAGICIAN SOFTWARE - Make your drive work smoothly with enhanced Samsung Magician 6 software that helps you easily manage your drive, keep up with the latest updates, monitor the drive's health and status, or even enhance its performance. |
|---|
Environmental| Power Consumption (Idle) | Max. 30 mW |
|---|
| Power Consumption (Active) | Average: 2.5W Maximum: 4.0W |
|---|
| Max Shock Resistance | 1500G |
|---|
Dimensions & Weight| Height | 7.00mm |
|---|
| Width | 69.85mm |
|---|
| Depth | 100.00mm |
|---|
| Weight | 86.18g |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | January 12, 2021 |
|---|
Customer Reviews of the SAMSUNG MZ-77E1T0B/AM
Customer Reviews of Ryzen 9 7900X
Customer Reviews of the G.SKILL F5-5600J3636C8GH2-FX5