Your Browsing History











| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire V |
| Model | VN7-591G-787J |
| Part Number | NX.MQLAA.002 |
| Color | Black |
|---|---|
| Operating System | Windows 8.1 64-bit |
| CPU | Intel Core i7-4710HQ 2.50 GHz |
| Screen | 15.6" |
| Memory | 16 GB DDR3 |
| Storage | 1 TB + 8 GB SSHD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 860M |
| Video Memory | 2 GB |
| CPU Type | Intel Core i7 4th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-4710HQ |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | LED backlight |
| Operating System | Windows 8.1 64-bit |
|---|
| GPU/VPU | NVIDIA GeForce GTX 860M |
|---|---|
| Video Memory | 2GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| SSD | 8GB |
|---|---|
| HDD | 1TB |
| HDD Interface | SATA |
| Memory | 16GB |
|---|---|
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Touchpad | Yes |
|---|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
| Webcam | HD |
| Card Reader | 2-in-1 |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Gaming |
| Usage | Consumer |
| Battery | 3-cell Battery |
|---|
| First Listed on Newegg | November 12, 2014 |
|---|