Your Browsing History






Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Cartridges Compatible | CLI-42 |
|---|
| Brand | Canon |
|---|---|
| Series | PIXMA |
| Model | 8749B003 |
| Functions | 4-in-1: Print, Copy, Scan & Fax |
| Print Technology | InkJet |
|---|---|
| Output Type | Color |
| Black Print Speed | ESAT: Approx. 9.7 ipm |
| Color Print Speed | ESAT: Approx. 5.5 ipm |
| Max. Print Speed | 4" x 6" Borderless Photo: Approx. 46 seconds |
| Number of Nozzles | Black: 1,152 Colour: 640 Total: 1,792 |
| Feed Rate | 100 Sheets ADF:30 Sheets |
| Max. Copy Speed | ESAT: Colour: 4.7 ipm |
|---|
| Scan Resolution, Optical | 1200 x 2400 dpi |
|---|---|
| Scan Resolution, Enhanced | 19200 x 19200 dpi |
| Scan Technology | CIS |
| Fax Transmission Speed (seconds per page) | Black: Approx. 3 sec per page Colour: Approx. 1 min per page |
|---|---|
| Fax Memory | Approx. 50 Pages |
| Media Type | Plain: Plain Paper, High Resolution Paper; Super High Gloss: Photo Paper Pro Platinum; Glossy: Photo Paper Plus Glossy II, Photo Paper Glossy; Semi-Gloss: Photo Paper Plus Semi-Gloss, Photo Paper Pro Luster; Matte: Matte Photo Paper; Envelope: U.S. #10 Envelope |
|---|---|
| Media sizes supported | Flatbed: 8x5" x 11.7" ADF: 8.5" x 14" |
| Modem Speed | 33.6kbps |
|---|
| Windows Compatible | Windows® 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows 7 SP1, Window Vista SP1, Vista SP2, Windows XP SP3 32-bit |
|---|---|
| Macintosh Compatible | Mac OS X v10.6.8- v10.9 |
| Other | iOS, Android, Windows RT |
| Dimensions | 7.90" x 18.10" x 15.20" (H x W x D) |
|---|---|
| Weight | 18.40lbs |
| First Listed on Newegg | May 23, 2014 |
|---|