Tripp Lite Basic PDUH30HV 10-Outlets PDU
(1)
Write a Review
30A single phase 208/240V Basic Power Distribution Unit / PDU (agency derated to 24A continuous)
Attached NEMA L6 30P 30A 208/240V input plug with 12 feet/ 3.6meter line cord
1U horizontal rack mount format installs in one rack space
10 C13 outlets (8 front facing / 2 rear facing)
2 year limited warranty
Overview
Specs
Reviews
(1)
PDU Basic 208V / 240V 30A C13 10 Outlet L6-30P Horizontal 1U
Learn more about the Tripp Lite PDUH30HV
Model
Brand
Tripp Lite
Model
PDUH30HV
Details
Type
Consumer Electronics
Input
Input Voltage
230 V AC
Output
Output Voltage
230 V AC