TRIPP LITE DWT60100XX Black 60" - 100" Tilt Wall Mount for Flat-Screen Displays
Be the first to review this product...
Max. load 350 lbs.
VESA Compatible
Degrees of Motion: -15/+15
5.12" Depth
Overview
Specs
Reviews
Display TV LCD Wall Mount Tilt 60" - 100" Flat Screen / Panel
Learn more about the Tilt Wall Mount for Flat-Screen Displays
Model
Brand
TRIPP LITE
Model
DWT60100XX
Name
Tilt Wall Mount for Flat-Screen Displays
Details
Mount Style
Wall Mount
Color
Black
Movable
Degrees of Motion: -15/+15
TV Size Capacity
60" - 100"
TV Weight Capacity
Max. load 350 lbs.
VESA Compatible
VESA 200x200, 400x200, 300x300, 400x400, 800x400, 800x600, 1000x400, 1000x600; 1000x800
Feature
Feature
Low-profile mounting keeps unit out of sight for sleek, professional appearance
Fits most flat-panel displays from 60 in. to 100 in.
Supports up to 350 lbs.
Open frame for easy wall access
Tilt adjustment improves viewing angles in applications where the audience is below the display
Dimensions & Weight
Height
32.76"
Width
44.88"
Depth
5.12"