    SilverStone GM800-2UG-V2 20+4Pin 800W Redundant Server Power Supply
    • 800W Redundant
    • 20+4Pin
    • 40mm PWM fans Fans
    Overview
    Specs
    Reviews
    GM800 2U Gold
    Cybenetics Gold 800W 2U redundant power supply
    SilverStone GM800-2UG-V2 20+4Pin 800W Redundant Server Power Supply SilverStone GM800-2UG-V2 20+4Pin 800W Redundant Server Power Supply
    Cybenetics Gold Certified
    Designed for Cybenetics Gold level of efficiency to reduce wasted heat and save on electricity
    Powerful single +12V rail design, perfect for future high-end component upgrades or overclocking
    All Japanese electrolytic capacitors
    Convenient pull-out handle bars
    2U redundant form factor with 84mm(W) x 82mm(H) x 217mm(D)
    Advanced protections for safety and security
    Over current protection
    Over voltage protection
    Short circuit protection
    Over temperature protection