    Seasonic SSP-300SFG Active PFC, 300W SFX, Intel Haswell ready, Japanese Capacitor, Operating Temperature 0-50 degree C, 80+ Gold, Extreme Silent Fanless Mode, Slim Design for Outstanding Airflow
    • SFX12V
    • 80 PLUS GOLD Certified
    • 100 - 240 V 50/60 Hz
    • +3.3V@10A, +5V@14A, +12V@25A, -12V@0.3A, +5VSB@2A
    Specs
    Reviews (2)
    Learn more about the SeaSonic USA SSP-300SFG
    General
    Brand SeaSonic
    Model SSP-300SFG
    Details
    Type SFX12V
    Maximum Power 300 W
    Fans 1
    PFC Active
    Main Connector 24Pin
    +12V Rails Single
    SATA Power Connector 3
    Haswell Support Ready
    Max PSU Length 140 mm
    Efficiency 87%
    Energy-Efficient 80 PLUS GOLD Certified
    Over Voltage Protection Yes
    Input Voltage 100 - 240 V
    Input Frequency Range 50/60 Hz
    Output +3.3V@10A, +5V@14A, +12V@25A, -12V@0.3A, +5VSB@2A
    MTBF >100,000 Hours
    Connectors 1 x Main Power (24P)
    1 x ATX12V (4+4P)
    3 x Peripherals: SATA
    1 x 4P mole
    1 x FDD
    Features
    Features 80 PLUS GOLD Certificate
    Serial ATA ready
    DC to DC converter design
    High efficiency and reliability
    Low ripple & noise
    Super low noise fan control
    Short circuit protection on all outputs
    Over voltage protection & Over power protection
    100% hi-pot test
    100% burn in, high temperature cycled on/off
    Dimension & Weight
    Dimensions 2.56" x 3.35" x 5.51"