    MSI MAG A1000GLS PCIE5, Fully Modular Compact Gaming 1000W Power Supply, 80+ Gold, ATX 3.1 & PCIe 5.1 Ready, Dual-color 12V-2x6 cable, Low-Noise, Embossed Jacket Cables, 10 Year Warranty
    (405)(29) Write a Review
    • 2026 ATX 3.1 (1000W)
    • 2026 ATX 3.1 (650W)
    • 2026 ATX 3.1 (750W)
    • 2026 ATX 3.1 (850W)
    • ATX 3.0 (650W)
    • ATX 3.1 (1000W)
    • ATX 3.1 (1250W)
    • ATX 3.1 (750W)
    • ATX 3.1 (850W)
    • ATX 3.1 (850W) White
    • ATX 3.1 (1000W) White
    • NATIVE 12V-2x6 CONNECTOR- Equipped with native 12V-2x6 PCIe connectors, it can deliver up to 600W of power to support PCIe 5.1 GPUs.
    • COMPACT SIZE -
    • A compact 150 mm-long and 150 mm-wide ATX form factor ensures a comfortable and easy fit in most PC cases. This frees up more space for cable management and airflow to the rest of the system.
    • LOW-NOISE OPERATION -
    • The average sound level is maintained as low as that of a peaceful night.
    • Equipped with a 135 mm Fluid-dynamic bearing (FDB) fan, designed to enhance durability.
    The more you add, the more you'll save!
    Overview
    Specs
    Reviews (405)
    MAG A1000GL PCIE5 Power Supply
    MAG A1000GL PCIE5 Power Supply
    Lasting Durability, Quietly Yours.
    The MAG A1000GLS PCIE5 provides 80 PLUS Gold-certified power efficiency, a native 12V-2x6 connector to support RTX 50 series graphics cards, and is ATX 3.1 ready, cooled by a 135 mm fluid dynamic bearing (FDB) fan for superior performance.
    PCIe 5.1 GPU Support (Native 16-pin Connector)
    Through the native 16-pin (12V-2x6) PCIe connector, the PSU can provide up to 600W of power to a PCIe 5.1 GPU, and includes yellow highlights to help identify a loose connection.
    ATX 3.1 Ready
    Gold Efficiency Certified
    The efficiency of a power supply directly impacts system power consumption.
    Durable and Safe Connections
    The cables are fully UL certified, ensuring superior safety and durability.
    Embossed Jacket Modular Cables
    Low Noise Operation
    This power supply is designed for quiet operation, and aslo with 135 mm Fluid-Dynamic Bearing (FDB) fan offers reliable cooling performance and keep balance noise levels as low as a peaceful night.