CyberPower PDU31101 24-Outlets PDU
  • 100 V AC 120 V AC
Overview
Specs
Reviews
  • The CyberPower PDU31101, a 24-outlet (front), 0U rackmount monitored power distribution unit (PDU) provides 120V 20A output. It distributes power to 24 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-20P plug with unfiltered electrical pass-through. (May be converted to non-locking NEMA 5-20P plug with included adapter.) Monitor power status over the network by using the CyberPower management console and the RJ45 Ethernet port for network connection. Monitor power status locally by using the LCD.