    CyberPower BP48VP2U02 Extended Battery Modules - 48 VDC / 70 A - 12 V / 9 Ah Sealed Lead-Acid Battery
    • Battery Quantity: 8
    • Replacement Battery Cartridge Quantity: 2
    • Circuit Breaker: 70 A
    • Input Frequency Range: 50 Hz - 60 Hz
    • Input Plug Type: IEC-320 C14
    • Input Voltage Range: 100 VAC - 240 VAC
    • Nominal Input Voltage: 120 VAC
    • Operating Elevation: 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)
    • Operating Relative Humidity: 0 - 95 % (non-condensing)
    • Operating Temperature: 32 - 104 °F (0 - 40 °C)
    • Storage Elevation: 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)
    • Storage Relative Humidity: 0 - 95% (non-condensing)
    • Storage Temperature: 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)
    • Output: 48V/70A
    • Recharge time: 6 hours
    • Battery type & quantity: 12V/9AH (8)
    • Weight: 66.2 lbs.
    • Form factor: Rack/Tower
    • Hot swappable: Yes
    Overview
    Specs
    Reviews (1)
    In summary, the CyberPower BP48VP2U02 48V Extended Battery Module is a robust and versatile solution that extends the runtime of your UPS, ensures rapid recovery post-outage, and maintains the health of your backup power system. It is an investment in the stability and efficiency of your operations, providing peace of mind that your equipment will remain operational when it matters most.