Learn more about the Corsair CMPSU-850AX/RF
General
Brand CORSAIR
Series Professional Series
Model CMPSU-850AX/RF
Details
Type ATX12V v2.31 / EPS12V v2.92
Maximum Power 850 W
Fans 1 x 120mm double ball-bearing fan
PFC Active
Main Connector 20+4Pin
+12V Rails Single
PCI-Express Connector 4 x 6+2-Pin
SATA Power Connector 12
Modular Full Modular
Efficiency >90%
Energy-Efficient 80 PLUS GOLD Certified
Over Voltage Protection Yes
Input Voltage 90 - 264 V
Output +3.3V@25A, +5V@25A, +12V1@70A, -12V@0.5A, +5VSB@3A
MTBF >100,000 Hours
Approvals UL, CUL, CE, CB, FCC Class B, TUV, CCC, -tick.
Connectors 1 x Main connector (20+4Pin)
2 x 4+4-Pin ATX/EPS 12V
8 x Peripheral
12 x SATA
2 x Floppy
4 x PCI-E
Features
An ultra-quiet 120mm double ball-bearing fan delivers excellent airflow at an exceptionally low noise level by varying fan speed in response to temperature
80 Plus Gold certified to deliver at least 90% efficiency at 50% load
Active Power Factor Correction (PFC) with PF value of 0.99
Universal AC input from 90~264V: No more hassle of flipping that tiny red switch to select the voltage input!
A dedicated single +12V rail offers maximum compatibility with the latest components
High-quality Japanese capacitors provide uncompromised performance and reliability
Dimension & Weight
Dimensions 5.9" x 3.4" x 6.3"