    ASRock PRO PRO-M1000G 1000 W ATX 3.1 80 PLUS GOLD Certified Power Supplies
    Recently Launched
    • 80 PLUS® GOLD Certified
    • Cybenetics GOLD Certified
    • ATX3.1 & PCIe5.1 Ready
    • Fully Modular Cable Design
    • Native 12V-2x6 Connector Dual Color Design
    • Main Highly Reliable Japanese Capacitors
    • 135mm Striped Axial FDB Fan
    • Built-in 5V BOOST function
    • Remarkable 10-Year Warranty
    Overview
    Specs
    Reviews
    ASRock PRO PRO-M1000G 1000W Power Supply
    Native PCIe 12V-2x6 Cable
    Dual Color Design
    80 PLUS & CYBENETICS CERTIFIED
    The PRO Series full modular power supplies are created for value-focused users, certified for 80 PLUS Gold efficiency and Cybenetics Gold rating, and offer 1000W, 850W, and 750W options.
    135mm Fluid Dynamic Bearing Fan
    Japanese Capacitors
    105 °C Japanese-made Capacitor and Solid Capacitor, makes prolonged life span possible.
    Safety First with ASRock