    APEVIA Jupiter Series ATX-JP600W 600 W ATX12V SLI CrossFire 80 PLUS BRONZE Certified Power Supply
    • ATX12V
    • 80 PLUS BRONZE Certified
    • 115V - 230V 50/60 Hz
    • +3.3V@20A, +5V@20A, +12V@44A, -12V@0.3A, +5Vsb@2.5A
    Overview
    Specs
    Reviews (46)
    With spellbinding performance and reliability at a great value, the Apevia Jupiter series power supply is a great choice for new build or system upgrade. It's 80 Plus Bronze certified, and supports NVidia SLI & ATI CrossFire multi-GPU configuration. High stability with 5% tolerance of 5V, 3.3V and 12V output meets the requirements of high-end gaming rigs and extreme systems. Thermally-controlled fan removes heat quickly and quietly.
    The Jupiter series is available in 600W, 800W and 1000W to suit your setup.
    General information
    80 Plus BRONZE Certified
    General information
    Robust Power
    The APEVIA ATX-JP600W delivers robust 600W of maximum power for your rig. Single +12V rails provide sufficient juice for your multi-core CPU and graphics cards. High stability with 5% tolerance of 5V, 3.3V & 12V output ensures stable, reliable energy supply in various conditions.
    Support for SLI, Crossfire & Haswell
    Quality Build
    Silent Cooling Fan
    The super-silent thermally controlled automatic sensor regulates fan speed while reducing noise. And a powerful 135mm LED fan delivers outstanding ventilation.
    Apevia Jupiter series power supply is 80 Plus Bronze certified. It offers spellbinding performance for high-end PC gaming rigs and extreme systems that demand the most reliable and efficient energy source. This versatile PS supports NVidia SLI, as well as ATI crossfire and Haswell. The Jupiter series is also ideal for dual and quad core CPUs. The super-silent thermally controlled automatic sensor regulates fan speed while reducing noise. And a powerful 135mm black fan delivers outstanding ventilation.