Your Browsing History






Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | AMD |
|---|---|
| Model | HD78702GB |
| Interface | PCI Express 3.0 x16 |
|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
|---|---|
| GPU | Radeon HD 7870 GHz Edition |
| Core Clock | 1000 MHz |
| Effective Memory Clock | 1200 MHz |
|---|---|
| Memory Size | 2GB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| HDMI | 1 x HDMI |
|---|---|
| DisplayPort | 2 x Mini DisplayPort |
| DVI | 1 x DVI |
| System Requirements | Minimum 500W Power Supply |
|---|---|
| Power Connector | 2 x 6-Pin |
| Dual-Link DVI Supported | Yes |
| Features | The AMD Radeon HD 7870 GHz Edition graphics processor harnesses the visionary GCN Architecture. As the world’s first 28nm GPU, this chip is primed to enable astonishing performance and breathtaking image quality, making it the only solution for gamers who expect the best. |
|---|
| Card Dimensions (L x H) | 9.8" x 4.9" |
|---|
| First Listed on Newegg | November 20, 2014 |
|---|