Users looking for an entry level workstation graphics solution that provides certified ISV support for many popular design and manufacturing applications, regular enterprise driver updates, and backed by AMD support and warranty, can turn to the new Radeon™ Pro WX 2100 workstation graphics cards to satisfy their needs. These cards are the fastest entry-level workstation graphics on the market today.
Powered by AMD's efficient 14nm "Polaris" architecture, the Radeon Pro WX 2100 supports the latest graphics technologies and offers an amazing upgrade path from previous entry-level workstation graphics, delivering an average 94% improvement in performance over the AMD FirePro™ W2100.
Learn more about the AMD 100-506001
Model| Brand | AMD |
|---|
| Model | 100-506001 |
|---|
Interface| Interface | PCI-Express x16 (x8 Electrical) |
|---|
Chipset| Chipset Manufacturer | AMD |
|---|
| GPU | Radeon Pro WX 2100 |
|---|
| Stream Processors | 512 |
|---|
Memory| Memory Clock | 1500 MHz |
|---|
| Memory Size | 2GB |
|---|
| Memory Interface | 64-bit |
|---|
| Memory Type | GDDR5 |
|---|
Ports| DisplayPort | 2 x Mini-DisplayPort 1 x DisplayPort 1.4 |
|---|
Details| Cooler | Single |
|---|
| HDCP Ready | Yes |
|---|
| Operating Systems Supported | Windows 7, Windows 10, Windows Server 2016, Linux (64-bit) |
|---|
| System Requirements | Typical Board Power: <35W PSU Recommendation: 500W |
|---|
Features| Features | HDCP Support
OpenCL 2.0
OpenGL 4.5
Vulkan API
AMD Eyefinity Technology
AMD PowerTune Technology
ZeroCore Power
5K Support (60 Hz SST)
FreeSync Support
TrueAudio Next
Bezel Compensation
Partially Resident Textures |
|---|
Form Factor & Dimensions| Form Factor | Half Height |
|---|
| Dimensions (L x H) | 6.60" Length |
|---|
| Slot Width | Single Slot |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | June 11, 2025 |
|---|
Customer Reviews of the AMD 100-506001