Your Browsing History










| Brand | Alienware |
|---|---|
| Series | Aurora R5 |
| Model | AUR5-12571SLV |
| Type | Gaming & Entertainment |
|---|---|
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core i7-6700 3.40 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| Cache Per Processor | 8 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 2133 |
| Storage | 2 TB HDD + 256 GB SSD |
| Optical Drive | Tray Loading Dual Layer DVD Burner DVD+/-RW |
| Graphics | NVIDIA GeForce GTX 1070 8 GB GDDR5 |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
| CPU Type | Intel Core i7 6th Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i7-6700 |
| L3 Cache Per CPU | 8 MB |
| CPU Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce GTX 1070 |
|---|---|
| GPU Memory | 8 GB GDDR5 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 2133 |
| SSD | 256 GB M.2 PCIe |
|---|---|
| HDD | 2TB |
| HDD RPM | 7200rpm |
| Optical Drive Type | DVD±RW |
|---|---|
| Optical Drive Spec | Tray Loading Dual Layer DVD Burner DVD+/-RW |
| Screen Size | No Screen |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mouse Type | USB Mouse |
|---|
| Keyboard Type | USB Keyboard |
|---|
| Dimensions (H x W x D) | 14.19" x 8.35" x 18.60" |
|---|---|
| Weight | 32.23 lbs. |
| First Listed on Newegg | November 25, 2016 |
|---|