Your Browsing History



| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Iconia Tab |
| Model | W500-BZ607 |
| Part Number | LE.RK602.046 |
| Operating System | Windows 7 Home Premium 32-bit (English/French) |
|---|
| CPU Type | AMD Dual-Core Processor |
|---|---|
| Processor Name | AMD C-50 |
| CPU L2 Cache | 1MB |
| Chipset | AMD A50M FCH |
|---|
| Screen Size | 10.1" |
|---|---|
| Display Features | LED backlight & Acer CrystalBrite Technology Integrated multi-touch screen, supporting finger touch and image auto rotation |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Webcam | Yes |
|---|
| GPU/VPU | AMD Radeon HD 6250 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| HDD | 32GB SSD |
|---|---|
| HDD Interface | mini-SATA |
| Card Reader | 2-in-1 card reader (SD, MMC) |
| Memory | 2GB DDR3 |
|---|---|
| Max Memory Supported | 2 GB |
| LAN | 10/100Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Two USB 2.0 ports each on tablet and dock |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Audio Ports | Yes |
| Audio | Integrated Sound card |
|---|
| Battery | 3-cell embedded battery for the tablet |
|---|---|
| Battery Life | 6 hours for Internet browsing 4 hours for 720p HD video playback |
| Dimensions (W x D x H) | 10.83" x 7.48" x 0.63" |
|---|---|
| Weight | 2.14 lbs |
| First Listed on Newegg | May 18, 2011 |
|---|