Your Browsing History





Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Veriton |
| Model | VN4630G-EI3413X |
| Part Number | DT.VKMAA.007 |
| Type | Business Desktops & Workstations |
|---|---|
| Usage | Business |
| Processor | Intel Core i3-4130T 2.9 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| Cache Per Processor | 3 MB L3 Cache |
| Memory | 4 GB DDR3 |
| Storage | 500 GB SATA 5400 RPM |
| Graphics | Intel HD Graphics 4400 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 65W |
| Operating System | Windows 7 Professional 64-Bit with Windows 8.1 Pro Dual Load in hidden partition |
| CPU Type | Intel Core i3 4th Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i3-4130T |
| L3 Cache Per CPU | 3 MB |
| CPU Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel HD Graphics 4400 |
|---|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 4GB DDR3 |
|---|---|
| Memory Spec | 4 GB x 1 |
| Memory Slot (Total) | 2 |
| Memory Slot (Available) | 1 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| HDD | 500GB |
|---|---|
| HDD Interface | SATA |
| HDD RPM | 5400rpm |
| Screen Size | No Screen |
|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11a/b/g/n Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Front USB | 1 x USB 3.0 1 x USB 2.0 |
|---|---|
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 VGA, 1 Display Port |
|---|---|
| Rear USB | 1 x USB 3.0 2 x USB 2.0 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| PCI Slots (Available/Total) | 1 PCI Express x1 1 PCI Express Mini |
|---|
| Dimensions (H x W x D) | 1.30" x 7.60" x 8.00" |
|---|---|
| Weight | 8.60 lbs. |
| First Listed on Newegg | September 12, 2016 |
|---|