Your Browsing History












Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Veriton |
| Model | VN2620G-EC30X |
| Part Number | DT.VFGAA.005 |
| Type | Nettop Computer |
|---|---|
| Form Factor | Nettop Computer |
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Celeron 887 1.5GHz |
| Processor Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| Cache Per Processor | 2 MB L3 Cache |
| Memory | 4GB DDR3 |
| Storage | 320GB SATA 5400RPM |
| Graphics | Intel HD Graphics |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Operating System | Windows 7 Professional (64-bit) English/French with Window 8 Professional (64-bit) Dual Load in hidden partition |
| Special Features | VESA Mountable |
| CPU Type | Celeron |
|---|---|
| CPU Name | Intel Celeron 887 |
| L3 Cache Per CPU | 2 MB |
| GPU/VGA Type | Intel HD Graphics |
|---|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 4GB DDR3 |
|---|---|
| Memory Spec | 4 GB x 1 |
| HDD | 320GB |
|---|---|
| HDD Interface | SATA |
| HDD RPM | 5400rpm |
| Screen Size | No Screen |
|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| Front USB | 2 x USB 3.0 |
|---|---|
| Front Audio Ports | 2 |
| Card Reader | Multi-in-1 card reader |
| COM | 1 |
|---|---|
| Video Ports | 1 DVI, 1 HDMI |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 |
| RJ45 | 1 port |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
|---|
| Mouse Type | USB Mouse |
|---|
| Dimensions (H x W x D) | 8.27" x 8.27" x 1.37" |
|---|
| First Listed on Newegg | April 28, 2015 |
|---|