Your Browsing History










Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Veriton |
| Model | VM265-ED2220C |
| Type | Business Desktops & Workstations |
|---|---|
| Processor | Intel Pentium dual-core E2220(2.4GHz) |
| Processor Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| Cache Per Processor | 1 MB L2 Cache |
| Memory | 2GB DDR2 |
| Storage | 160GB SATA |
| Optical Drive | SuperMulti with Labelflash technology |
| Graphics | Intel GMA 3100 |
| Audio | Sound card - Integrated |
| Ethernet | Gigabit LAN |
| Power Supply | 250W |
| Keyboard | PS/2 English KeyBoard |
| Mouse | PS/2 optical Mouse |
| Operating System | Windows Vista Business + XPP Downgrade (Dual Load – French/English) |
| Software Included | Microsoft Office Professional 2007 (60-day trial) |
| Chipset | Intel G31 |
|---|
| CPU Type | Pentium Dual Core |
|---|---|
| Installed Qty | 1 |
| CPU FSB | 800 MHz |
| CPU Name | Intel Pentium E2220 |
| L2 Cache Per CPU | 1 MB |
| CPU Socket Type | LGA 775 |
| CPU Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel GMA 3100 |
|---|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 2GB DDR2 |
|---|---|
| Memory Spec | 2 GB x 1 |
| Memory Slots (Available/Total) | 1/2 |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| HDD | 160GB |
|---|---|
| HDD Interface | SATA |
| Optical Drive Type | DVD Super Multi |
|---|---|
| Optical Drive Spec | SuperMulti with Labelflash technology |
| Audio Chipset | Integrated |
|---|
| LAN Chipset | Integrated |
|---|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| Front Audio Ports | 2 |
|---|
| COM | 1 |
|---|---|
| PS/2 | 2 |
| LPT | 1 |
| Video Ports | 1 VGA |
| Rear USB | 4 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 6 ports |
| PCI Slots (Available/Total) | (1/1) PCI Express 2.0 x16 (1/1) PCI Express 2.0 x1 (2/2) PCI |
|---|
| Keyboard Type | PS/2 Keyboard |
|---|
| Mouse Type | PS/2 Mouse |
|---|
| Dimensions (H x W x D) | 17.3" x 13.8" x 7.0" |
|---|
| First Listed on Newegg | July 31, 2009 |
|---|