Your Browsing History

| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | TravelMate P2 |
| Model | TMP215-53-54J1 |
| Part Number | NX.VPVAA.00A |
| Color | Shale Black |
| Other Features | Fingerprint reader |
|---|
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 11th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-1135G7 |
| Core Name | Tiger Lake |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| Display Features | ComfyView (Matte) |
| GPU/VPU | Intel Iris Xe Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 256GB PCIe |
|---|
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory Slot (Total) | 2 |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
|---|---|
| Video Port | 1 x VGA |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Other port | 1 x Network (RJ-45) |
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Mainstream |
| Usage | Business |
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 3-cell Lithium Ion |
| Battery Life | Up to 12 Hours |
| Dimensions (W x D x H) | 14.29" x 10.04" x 0.78" |
|---|---|
| Weight | 3.97 lbs. |
| Package Content | TravelMate P2 TMP215-53-54J1 Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
|---|
| First Listed on Newegg | April 23, 2021 |
|---|