Your Browsing History






| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Predator Orion 3000 |
| Model | PO3-630-ER14 |
| Part Number | DG.E2CAA.006 |
| Type | Gaming & Entertainment |
|---|---|
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core i7-11700F 2.50 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB PCIe SSD + 1 TB 7200 RPM HDD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB GDDR6 |
| Power Supply | 500W |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| CPU Type | Intel Core i7 11th Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i7-11700F |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3060 |
|---|---|
| GPU Memory | 12 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
|---|
| SSD | 512GB PCIe |
|---|---|
| HDD | 1TB |
| HDD Interface | SATA |
| HDD RPM | 7200rpm |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
|---|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Mouse Type | USB Mouse |
|---|
| Keyboard Type | USB Keyboard |
|---|
| Dimensions (H x W x D) | 15.43" x 6.89" x 15.20" |
|---|---|
| Weight | 22.05 lbs. |
| First Listed on Newegg | June 08, 2022 |
|---|