Your Browsing History



| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Predator G3 |
| Model | G3-710-UR13 |
| Part Number | DG.E04AA.006 |
| Type | Gaming & Entertainment |
|---|---|
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core i5-7400 3.0 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| Cache Per Processor | 6 MB L3 Cache |
| Memory | 8 GB DDR4 |
| Storage | 1 TB 7200 RPM |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Graphics | NVIDIA GeForce GTX 1050 2 GB |
| Power Supply | 500W |
| Case | Black armor-design with red accents |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
| CPU Type | Intel Core i5 7th Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i5-7400 |
| L3 Cache Per CPU | 6 MB |
| CPU Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce GTX 1050 |
|---|---|
| GPU Memory | 2 GB |
| Memory Capacity | 8GB DDR4 |
|---|---|
| Memory Spec | 8 GB x 1 |
| Memory Slot (Total) | 4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| HDD | 1TB |
|---|---|
| HDD RPM | 7200rpm |
| Optical Drive Type | DVD±RW |
|---|
| Audio Features | Sound Blaster Cinema 2 audio |
|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Front USB | 2 x USB 3.0 |
|---|---|
| Front Audio Ports | 2 |
| Rear USB | 2 x USB 2.0 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| Dimensions (H x W x D) | 20.10" x 7.10" x 16.10" |
|---|---|
| Weight | 24.30 lbs. |
| Package Contents | Package Contents: Aspire Predator G3-710 Desktop Computer USB Keyboard USB Mouse |
|---|
| First Listed on Newegg | March 27, 2017 |
|---|