Your Browsing History




Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire XC |
| Model | XC-830-EB12 |
| Part Number | DT.BDSAA.001 |
| Type | Student / Home Office |
|---|---|
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | Intel Pentium Silver J5040 2.00 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| Cache Per Processor | 4 MB L3 Cache |
| Memory | 8 GB DDR4 2666 |
| Storage | 1 TB 7200 RPM |
| Optical Drive | DVD+/-RW |
| Graphics | Intel UHD Graphics 605 |
| Power Supply | 65W |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| CPU Type | Pentium Silver |
|---|---|
| CPU Name | Intel Pentium Silver J5040 |
| L3 Cache Per CPU | 4 MB |
| CPU Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel UHD Graphics 605 |
|---|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 8GB DDR4 |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 2666 |
| HDD | 1TB |
|---|---|
| HDD RPM | 7200rpm |
| Optical Drive Type | DVD±RW |
|---|
| Audio Features | High Definition Audio with 5.1 Channel audio support |
|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 LE |
| Front USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 |
|---|---|
| Front Audio Ports | 2 |
| Card Reader | SD, SDHC |
| Video Ports | 1 VGA, 1 HDMI |
|---|---|
| Rear USB | 3 x USB 2.0 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| PCI Slots (Available/Total) | 1 x PCI-E x16 (1 available) 2 x M.2 (1 available for SSD) |
|---|
| Dimensions (H x W x D) | 11.61" x 3.94" x 12.99" |
|---|---|
| Weight | 9.72 lbs. |
| First Listed on Newegg | December 17, 2020 |
|---|