Your Browsing History

Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire |
| Model | TC-780-EB11 |
| Part Number | DT.B89AA.012 |
| Type | Student / Home Office |
|---|---|
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core i5-7400 3.0 GHz |
| Memory | 12 GB DDR4 |
| Storage | 1 TB HDD |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Graphics | Intel HD Graphics 630 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 300W |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
| CPU Type | Intel Core i5 7th Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i5-7400 |
| L3 Cache Per CPU | 6 MB |
| CPU Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel HD Graphics 630 |
|---|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 12GB DDR4 |
|---|
| HDD | 1TB |
|---|
| Optical Drive Type | DVD±RW |
|---|
| Screen Size | No Screen |
|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Dimensions (H x W x D) | 15.02" x 6.89" x 16.75" |
|---|
| First Listed on Newegg | June 30, 2017 |
|---|