Your Browsing History

Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire |
| Model | AX3910-ED5501 |
| Type | Student / Home Office |
|---|---|
| Processor | Intel Pentium E5500 (2.8GHz) |
| Processor Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| Memory | 4GB DDR3 |
| Storage | 640GB SATA |
| Optical Drive | Super-Multi drive |
| Graphics | Integrated Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Audio | High-definition audio support |
| Ethernet | Gigabit LAN |
| Power Supply | 220W |
| Operating System | Windows 7 Home Premium 64-bit (English/French) |
| Chipset | Intel G43 |
|---|
| CPU Type | Intel Pentium |
|---|---|
| Installed Qty | 1 |
| CPU FSB | 800 MHz |
| CPU Name | Intel Pentium E5500 |
| L2 Cache Per CPU | 2 MB |
| CPU Socket Type | LGA 775 |
| CPU Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel GMA X4500 |
|---|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 4GB DDR3 |
|---|---|
| Form Factor | DIMM 240-pin |
| HDD | 640GB |
|---|---|
| HDD Interface | SATA |
| Optical Drive Type | DVD Super Multi |
|---|
| Audio Chipset | Integrated |
|---|
| LAN Chipset | Integrated |
|---|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| Front USB | 5 |
|---|---|
| Front Audio Ports | 2 |
| Card Reader | Multi-in-1 card reader |
| PS/2 | 2 |
|---|---|
| Video Ports | 1 VGA, 1 HDMI |
| Rear USB | 4 |
| eSATA | 1 |
| RJ45 | 1 port |
| Dimensions (H x W x D) | 14.60" x 3.93" x 10.43" |
|---|
| First Listed on Newegg | October 15, 2010 |
|---|