Your Browsing History

Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire |
| Model | AM3910-Ei5650 |
| Type | Student / Home Office |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5 650(3.2GHz) |
| Processor Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| Memory | 6GB DDR3 |
| Storage | 1.5TB SATA |
| Optical Drive | Super-Multi drive |
| Graphics | NVIDIA GeForce GT 320 1GB of dedicated DDR3 VRAM |
| Audio | Sound card - Integrated |
| Ethernet | Gigabit LAN |
| Keyboard | USB keyboard |
| Mouse | Optical Mouse |
| Operating System | Windows 7 Home Premium 64-bit (English/French) |
| Chipset | Intel H57 |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 |
|---|---|
| Installed Qty | 1 |
| CPU Name | Intel Core i5-650 |
| L3 Cache Per CPU | 4 MB |
| CPU Socket Type | LGA 1156 |
| CPU Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce GT 320 |
|---|---|
| Graphics Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Memory Capacity | 6GB DDR3 |
|---|---|
| Form Factor | DIMM 240-pin |
| Memory Slot (Total) | 4 |
| HDD | 1.5TB |
|---|---|
| HDD Interface | SATA |
| Optical Drive Type | DVD Super Multi |
|---|
| Audio Chipset | Integrated |
|---|
| LAN Chipset | Integrated |
|---|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| Front USB | 4 |
|---|---|
| Front Audio Ports | 2 |
| Card Reader | Multi-in-1 card reader |
| PS/2 | 2 |
|---|---|
| RJ45 | 1 port |
| Dimensions (H x W x D) | 15.81" x 7.08" x 14.92" |
|---|
| First Listed on Newegg | October 18, 2010 |
|---|